Urządzenie do weryfikowania warunków pogodowych jest niezwykle przydatnym akcesorium. Dlatego z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie z powodu zmieniającego się klimatu, który powoduje różnego rodzaju anomalie. Jak działa ten produkt i czy sprawdzi się w każdym domu? Przekonaj się o tym!
Czym jest stacja pogodowa?
Najprościej ujmując, jest to badający pogodę na zewnątrz sprzęt elektroniczny. Dzięki niemu można dowiedzieć się wszystkiego o utrzymującej się poza domem aurze: od temperatury powietrza, przez ciśnienie atmosferyczne, aż po wilgotność. Bardziej zaawansowane modele pozwalają nawet śledzić przewidywaną ilość opadów, natężenie promieniowania UV czy prędkość wiatru. Można więc stwierdzić, że stacja pogodowa to kompaktowe połączenie takich urządzeń, jak:
- termometr,
- barometr,
- higrometr,
Poza tym ma jeszcze wbudowany zegar i kalendarz. W efekcie pomaga lepiej dostosować się do obecnie panujących na zewnątrz warunków, a także zaplanować kolejne dni. Szczególnie docenią to osoby uprawiające sporty na świeżym powietrzu, wędkarze i grzybiarze, ale też każdy, kto po prostu nie chce, aby pogoda zaskoczyła go po wyjściu z domu.
Budowa stacji pogody
Oczywiście pomimo łączenia w sobie wspomnianych funkcji, urządzenie nie jest po prostu umieszczonymi w jednej konstrukcji kilkoma narzędziami do mierzenia różnorodnych czynników. Stacja pogodowa to zaledwie dwa podstawowe elementy. Pierwszym z nich jest centrala. Ma ona wbudowany wyświetlacz, który pozwala odczytywać zbierane dane z wnętrza domu i z zewnątrz. Należy zauważyć, że potrzebuje ona źródła zasilania. Podstawowe wersje mają kabel, którym pobierają prąd z domowej sieci. To oczywiście nieco ogranicza miejsce do postawienia sprzętu. Na szczęście wystarczy zwyczajny przedłużacz elektryczny, aby zwiększyć możliwości w tym zakresie. Istnieją też urządzenia zasilane bateryjnie, które z łatwością można postawić w dowolnym miejscu.
Druga część składowa konstrukcji to czujnik. Montuje się go na zewnątrz. Łączy się z centralą na dwa sposoby: poprzez kabel bądź drogą radiową. Dostępna np. w sklepie Doko stacja pogodowa bezprzewodowa jest zdecydowanie wygodniejsza w użytkowaniu niż model z kablem.
Zasada działania stacji pogodowej
Umieszczona na zewnątrz domu czujka przesyła falami radiowymi dane do centrali. Informacje pochodzą z niemieckich oraz szwajcarskich źródeł nadawczych. Użytkownik dowiaduje się w ten sposób o temperaturze z dokładnością do 0,5°C. Poza tym na wyświetlaczu pojawiają się prognozowane zjawiska pogodowe.
Ze względu na bliskość źródeł nadawczych oraz czułość czujników można natychmiast otrzymać wiarygodne informacje o bieżącej aurze i zbliżających się zmianach. To szczególnie przydatne zwłaszcza w miesiącach przejściowych (np. między zimą a wiosną), gdy temperatury potrafią mocno zmieniać się w ciągu zaledwie paru godzin.
Stacja pogody jest profesjonalnym, przydatnym urządzeniem, a przy tym można ją kupić w atrakcyjnej cenie. Dzięki temu wiele osób może pozwolić sobie na zamówienie wybranego modelu do swojego domu lub mieszkania.
Najnowsze komentarze