Dla wielu z nas ochrona wyglądu naszych samochodów to tylko część doświadczenia związanego z ich posiadaniem. Może jesteś entuzjastą, który ma obsesję na punkcie każdego szczegółu, najemcą, który chce uniknąć nadmiernych opłat za zużycie lub jednym z coraz większej liczby osób, które rzadko jeżdżą z powodu nowej umowy o pracy z domu. To, gdzie znajdziesz się w tym spektrum, będzie dyktować ilość czasu i pieniędzy, które chcesz wydać, oraz to, czy kosztowna powłoka ceramiczna w car detailing jest opłacalną inwestycją.
Co to jest powłoka ceramiczna do samochodów?
Aby zrozumieć powłoki ceramiczne, warto najpierw przyjrzeć się najpowszechniejszym produktom do ochrony lakieru. Wosk jest organiczny i najbardziej przystępny cenowo, dostępny w różnych formach, od starej pasty po szybki i łatwy spray. Od dziesięcioleci „woskowanie” samochodu jest synonimem utrzymywania jego błyszczącego i nowego wyglądu. Niestety wosk nie jest zbyt trwały i dlatego powinien być nakładany kilka razy w roku. Niektóre firmy twierdzą inaczej, ale zanieczyszczenia środowiskowe, a nawet ostre mydło mogą łatwo przebić się przez tę cienką barierę woskową.
Z drugiej strony uszczelniacze są syntetyczne i opracowane na kilka miesięcy. Są łatwe w aplikacji, chociaż zazwyczaj nie zapewniają tak głębokiego połysku, jak wosk wysokiej jakości.
Oba przewyższają powłoką ceramiczną. Ten płynny polimer na bazie krzemionki jest nakładany ręcznie i utwardza się tworząc warstwę ochronną, która przy odpowiedniej konserwacji może działać przez kilka lat.
Zalety powłoki ceramicznej
Ta długotrwała ochrona jest głównym powodem, dla którego właściciele samochodów wybierają powłokę ceramiczną zamiast innych opcji. Zasadniczo twarda powłoka, powłoka ceramiczna, zapobiega przedostawaniu się plam z wody, brudu drogowego, ptasich odchodów i innych substancji do farby. Po szybkim spłukaniu po prostu od razu się ześlizgną.
A to prowadzi nas do ciekawego słowa: hydrofobowość. Zazwyczaj wszystko, co jest związane z „fobią” ma negatywne konotacje, ale w tym przypadku wszystko jest pozytywne. Powłoka ceramiczna utworzy warstwę hydrofobową, która zasadniczo odpycha wodę, co oznacza, że osady mineralne i brud mają mniejsze szanse na uszkodzenie powierzchni farby.
Powłoka ceramiczna cena
Niestety powłoki ceramiczne nie są idealne dla wszystkich, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty. Na przykład, w przeciwieństwie do wosku, powłoka ceramiczna przylega i łączy się z lakierem samochodowym i nie można jej po prostu zetrzeć i ponownie nałożyć. Proces ten jest bardziej podobny do nakładania bejcy na kawałek drewna, gdzie aplikacja musi być gładka, spójna i dla najlepszych rezultatów wykonana przez doświadczonego profesjonalistę. W przypadku pomyłki lub jeśli coś dotknie powierzchni przed całkowitym utwardzeniem, całą powierzchnię samochodu należy przeszlifować na mokro i ponownie nałożyć powłokę.
Chociaż cena zestawów powłok ceramicznych nie jest wygórowana odpowiednie przygotowanie może sprawić, że będzie to kosztowne przedsięwzięcie. Ponieważ powłoka powiększa wszelkie niedoskonałości, należy najpierw mozolnie wypolerować farbę, aby usunąć wszelkie zawirowania, rysy lub przebarwienia. Eksperci twierdzą, że dotyczy to nawet zupełnie nowych samochodów prosto z parkingu dealera, ponieważ prawdopodobnie mają one niewielkie uszkodzenia lakieru w wyniku przejechania przez automatyczną myjnię samochodową.
Mając to na uwadze, możesz nie być zaskoczony, gdy dowiesz się, że profesjonalista może pobrać sporą sumę za nałożenie ceramicznej powłoki na Twój pojazd. Nie zalecamy przeciętnej próby zrób to sam na samochodzie o dowolnej wartości.
Być może ważniejsze niż koszt powłoki ceramicznej są nierealistyczne oczekiwania niektórych osób dotyczące efektu. Oczywiście powłoki ceramiczne zapewniają niezrównaną ochronę, ale Twój samochód nie będzie miał nagle nieprzeniknionej bariery.
Ponadto należy pielęgnować powłokę ceramiczną z częstym myciem bez użycia pędzla (aby uniknąć zawirowań i zarysowań) oraz okazjonalnie spryskiwać specjalnym sprayem, co na szczęście właściciele mogą zrobić sami.
Najnowsze komentarze