Młóto browarniane, jak sugeruje nazwa, jest niczym innym jak odpadem powstałym w trakcie produkcji piwa, najczęściej jasnego typu pils. W składzie mogą się znajdować nierozpuszczalne w wodzie elementy zacieru, takie jak osad z łusek, kiełki, a nawet drobiny słodów jęczmiennych, pszennych, żytnich, rzadziej kukurydzianych i ryżowych. W młócie browarnianym znajdą się również niemal wszystkie składniki ziarna zboża, z którego powstaje; wyjątek stanowią cukry, które zostają rozpuszczone. Na dzień dzisiejszy na rynku dostępne są młóta świeże, suszone i w formie granulowanej.
Jaki jest skład młóta browarnianego?
Zastanawiając się nad składem młóta, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wartościowe białko, wysoki poziom lizyny, zdecydowanie niski metioniny, a wszystko to uzupełnione dobrze strawnym włóknem, pektynami i mnóstwem witamin z grupy B: B1, B2, B4, B5 oraz A i E. Do głównych zalet młóta należy korzystny wpływ na dużą zawartość tłuszczu w mleku i co ciekawe, zwierzęta chętnie jedzą paszę z dodatkiem tego produktu. Wielu hodowców zauważa pozytywny wpływ na ilość dawanego mleka. Jest go po prostu więcej.
Hodowla zwierząt z wykorzystaniem młota browarnianego
Znaczna część hodowców sięga po młóto w celu uzupełnienia diety krów mlecznych i opasów. Ograniczenia w podawaniu paszy z dodatkiem młota praktycznie nie istnieją, jednak należy pamiętać, że jest to produkt dostępny sezonowo, głównie wiosną i latem. Jedynym mankamentem jest kłopot z przechowywaniem młóta przez dłuższy okres, istnieją co prawda sposoby na konserwację, takie jak kiszenie, suszenie czy granulowanie, ale są czasochłonne. Bardzo istotne jest to, że karmienie zwierząt młótem musi być zgodne z normami i nie może stanowić jedynego źródła pożywienia. Nadużywanie tego surowca może przynieść więcej szkody niż pożytku, a u zwierząt mogą wystąpić problemy z rozrodem, a także w okresie okołoporodowym lub zbyt niska zawartość tłuszczu w mleku.
Czy stosowanie młóta browarnianego jest opłacalne?
Nie ma wątpliwości co do tego, że młóto w hodowli jest opłacalne – cena za tonę waha się w przedziale od 120 do 170 zł. Wielu hodowców podkreśla, że jest to idealny balans między ceną a jakością. Jeśli jeszcze wziąć pod uwagę to, że zwierzęta lubią pasze z dodatkiem młóta to mamy produkt, który niejako zadowala wszystkich. Na pewno warto wprowadzić młóto browarniane do swojego gospodarstwa, ponieważ niesie ze sobą liczne zalety, które szybko zostaną zauważone.
Najnowsze komentarze