Co warto wiedzieć o masie szpachlowej?

Masa szpachlowa, zaprawa cienkowarstwowa i szpachla na bazie poliuretanu to najpopularniejsze produkty do pokrywania fug.

Porozmawiamy o masie szpachlowej, ponieważ jest to jedna z najpopularniejszych opcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym produkcie, przeczytaj ten artykuł.

Ten materiał ma postać suchego proszku. Powinien być mieszany z wodą w stosunku 1:1. Nakłada się go za pomocą kielni, a następnie wygładza wilgotną gąbką. Masa szpachlowa szybko schnie i twardnieje w ciągu 2 godzin. Można ją stosować we wszystkich pomieszczeniach wewnętrznych, z wyjątkiem łazienek i kuchni.

Warto wiedzieć, że masa szpachlowa www.e-zabrze.pl może być używana do naprawy drobnych uszkodzeń, ale nie można jej stosować zamiast płyt gipsowo-kartonowych lub suchej zabudowy w przypadku poważnych uszkodzeń ścian. Masę szpachlową można również stosować do maskowania spoin. Ale pamiętaj, że łatwo pęka, więc musisz zachować gładkie połączenia podczas pracy z tym materiałem.

Jeśli chcesz szybko zamaskować połączenia, użyj gotowego kitu. Jej główną zaletą jest długi okres przydatności produktu. Gotowa masa szpachlowa nie wymaga mieszania i nie trzeba się martwić o jej konsystencję. Produkt można kupić w puszkach lub w workach, które zostały wstępnie pocięte na równe kawałki.

Pierwszy rodzaj składa się z piasku, wapna i cementu, najpopularniejsze są na bazie celulozy. Są one łatwe w użyciu i oszczędzają czas. Wadą jest to, że szybko tracą swoją konsystencję i stają się niezdatne do użytku.

Do drugiej grupy należą gotowe szpachlówki, które są wykonane z cementu, wapna lub gipsu oraz dodatków (materiałów hydroizolacyjnych, plastyfikatorów, barwników itp.) Można je kupić w sklepach. Zaletą jest możliwość użycia ich od razu, ale mają krótki termin przydatności.

Trzecią grupę stanowią szpachlówki do stosowania miejscowego (naprawa pęknięć), które sprzedawane są w tubkach lub puszkach i przed użyciem należy je wymieszać z wodą. Ich zaletą jest możliwość uzyskania dokładniejszego odwzorowania koloru i uzyskania lepszej przyczepności. Wadą natomiast jest to, że ich nakładanie zajmuje więcej czasu.

Jaką farbę do ogrodzenia wybrać?

Jeśli trzeba odnowić ogrodzenie i pomalować je, to dobrze jest wiedzieć, jakie rodzaje farb są dostępne i jak dokonać właściwego wyboru. Więcej na jaw.pl.

Na rynku jest wiele rodzajów farb. Różnią się one ceną, trwałością i przeznaczeniem. Aby dobrać odpowiednią farbę do swojego ogrodzenia, należy najpierw określić rodzaj materiału, z którego jest ono wykonane:

  • Drewniane deski ogrodzeniowe – do tych ogrodzeń najlepiej stosować farby akrylowe;
  • Płot metalowy (żelazny) – do tego typu ogrodzeń należy stosować farby alkidowe (ftalowe), chlorokauczukowe, epoksydowe, poliuretanowe;
  • Ogrodzenie metalowe (nieżelazne) – do tego typu ogrodzenia należy stosować farby akrylowe i winylowe (poliwinylowe);
  • Ogrodzenie z paneli betonowych – można malować wszystkimi rodzajami farb;
  • Pozostałe ogrodzenia – jeśli posiadasz ogrodzenie drewniane, które wymaga malowania, to powinieneś użyć farb akrylowych. W przypadku ogrodzenia z paneli metalowych lub betonowych można stosować wszystkie rodzaje farb.

Najważniejsze jest, aby wybrać farbę do ogrodzenia, która będzie w stanie wytrzymać niekorzystne warunki, takie jak wilgoć, wahania temperatury i uszkodzenia mechaniczne.

A jeśli ogrodzenie znajduje się w miejscu, gdzie jest dużo słońca, to musi mieć wysoką ochronę przed promieniowaniem UV. Ale jeśli masz wybór między tanim lakierem z niską ochroną a drogim z wysoką ochroną, to sensowne jest oszczędzanie.

Najważniejszą rzeczą, która decyduje o jakości farby, jest jej skład. Nowoczesne farby składają się zazwyczaj z żywic, pigmentów (barwników) i rozpuszczalników. Problemy z farbami mogą wynikać z zastosowania składników niskiej jakości lub nieprzestrzegania procesu mieszania farby w fabryce. Na przykład w przypadku farb wodnych problemy te są szczególnie istotne:

  • Rozpuszczalnik nie odparowuje całkowicie
  • Warstwa nie wysycha równomiernie
  • Farba łuszczy się z powierzchni
  • Kolor wychodzi nierównomiernie
  • Warstwa traci swoje właściwości ochronne