Wszystko zależy od tego czy decydujemy się zakup domu do remontu z rynku pierwotnego czy też wtórnego. Tutaj jest to ważne i pod względem ceny jak i stanu technicznego. W obydwu przypadkach będzie trochę inaczej:

– kupno domu na rynku pierwotnym,  tutaj może się zdarzyć, że właściciel pierwszy bo o takim jest mowa, nie dał rady skończyć lub miał inne sytuację które jemu uniemożliwiały zakończenie remontu, i aby dom nie stał i nie niszczał postanowił go sprzedać. Jeżeli jest to stan surowy to cena będzie niższa i jeżeli działka nie została uzbrojona. Natomiast jeżeli jest pierwszy właściciel i ileś lat mieszkał a teraz chce sprzedać dom to cena będzie różna w zależności ile lat ma budynek, jakie przez ten czas powstały zniszczenia tynku i nie tylko, w jakim stanie jest instalacja elektryczna, na jakiej dużej działce stoi budynek.

– rynek wtórny to kupno domu od osób, które go zamieszkują lub zamieszkiwały albo właściciel jest drugi lub trzeci. Taki dom trochę przeszedł i musimy być bardziej spostrzegawczy oraz sprawdzić parę istotnych rzeczy czy dalej są sprawne np woda, gaz, światło a wszystko po to żeby później nie narażać się sąsiadom lub nie mieć nieprzewidzianych wypadków. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze więc wszystko co musimy wiedzieć i sprawdzić róbmy to na spotkaniu tzw: niezobowiązującym. Zdąża się też, że znajdziemy dom, który będzie wymagał całkowitego wyburzenia i postawienia od nowa, przy takiej inwestycji jest to dla nas trochę korzystniej gdyż nie płacimy za dom do rozbiurki tylko plac, a jeżeli mamy swoją ekipę lub sami się znamy postawienie budynku zrobimy po kosztach. W internecie na różnych stronach są ogłoszenia i w biurach nieruchomości, są też aukcje komornicze gdzie można kupić bardzo tanio dom lub mieszkanie, warto poszukać okazji.

Gdy szukamy domu musimy pamiętać jaki mamy budżet i ile remont będzie wynosił aby nie zapętlić się w kredyty których nie będziemy mogli spłacić, dobrze gdy cały kosztorys spiszemy przy oglądaniu i rozmowie z deweloperem albo właścicielem. Możemy wtedy obejrzeć parę domów i porównać cenę oraz stan techniczny.